W dniach 10-17.08.2022 w podwarszawskim Raszynie rozegrano ciężarowe Mistrzostwa Europy w kategoriach wiekowych U15 i U17. Na konkursowym pomoście Centrum Sportu Raszyn stanęło 338 zawodników z ponad 30 państw całej Europy. Wśród nich znalazło się 40 reprezentantów z klubów z terenu całej Polski. Ostatecznie polscy sztangiści i sztangistki osiągnęły niesamowity wynik, zdobywając 13 medali dwubojowych (2 złote, 8 srebrnych i 3 brązowe) i aż 41 medali łącznie z krążkami za rwanie i podrzut. Ponadto, Polki z kategorii U17 drużynowo zdobyły pierwsze miejsce, a mężczyźni drugie. Podobnie, w kategorii U15 triumfowały Polki, a chłopcy zajęli drugie miejsce. Wielkim osiągnięciem może pochwalić się Martyna Dołęga, która poza zdobyciem 3 złotych medali w swojej kategorii została najlepszą zawodniczką Mistrzostw Europy do lat 17. Zdominowała ona kategorię do 64 kg U17, zaliczając 5 podejść (90 kg w rwaniu, 109 kg w podrzucie) i atakując w ostatnim, niestety nieudanym podejściu, swój rekord życiowy w podrzucie i w dwuboju. Jej ostateczny wynik to 199 kg, co zapewniło jej prowadzenie ze sporą przewagą.
Wśród najlepszych młodych ciężarowców Europy nie mogło zabraknąć zawodników wielkopolskich klubów. W Raszynie swoje umiejętności prezentowali przedstawiciele LKS Budowlanych-Kucera Nowy Tomyśl, GKS Zamku Gołańcz i Copalu Trzcianka. Jako pierwszy w kategorii do 61 kg U15 startował reprezentant klubu z Nowego Tomyśla – Adrian Krupa, który zajął 4 lokatę w dwuboju, wyrywając 97 kg w jedynym zaliczonym podejściu tego boju i podrzucając 117 kg w drugiej próbie, razem uzyskując 214 kg.
Następnie w kategorii do 59 kg U17 startowała reprezentantka Zamku Gołańcz – Zuzanna Ślipek, która dzięki wygraniu rwania wynikiem 78 kg i zajęciu 3 miejsca w podrzucie po podniesieniu 93 kg w drugim podejściu ostatecznie zdobyła srebro w dwuboju. Uzyskane przez nią 171 kg niestety nie wystarczyło na pierwsze miejsce – jej rywalka wyprzedziła ją o kilogram.
Również w kategorii do 59 kg, ale U15 startowała Iga Burda z Copalu Trzcianka. Zawodniczka zaliczyła 5 podejść, wyrywając 71 kg i podrzucając 83 kg, dzięki czemu zajęła 3 miejsce zarówno w rwaniu, jak i w podrzucie, w klasyfikacji dwubojowej kończąc rywalizację tuż za podium z wynikiem 154 kg.
Kolejnym wielkopolskim zawodnikiem był Dawid Lisiak, ponownie wychowanek Budowlanych. W kategorii do 73 kg U15 wywalczył brąz w rwaniu, dzięki podniesieniu 108 kg w trzecim podejściu oraz srebro zarówno w podrzucie, jak i w dwuboju (wynik: 241 kg). W drugim podejściu podrzutu wyrównał rekord Polski – 133 kg.
Występy wielkopolskich sztangistów zakończył kolejny reprezentant Budowlanych, Kacper Dziamski, który w kategorii do 89 kg U17 zajął 6 miejsce w rwaniu po zaliczeniu 3 podejść i podniesieniu 123 kg oraz 5 w podrzucie i w dwuboju – odpowiednio 155 kg i 278 kg.
Poza samymi medalami warto też wspomnieć o ustanowionych rekordach. I tak, Adrian Krupa pobił Rekord Polski w rwaniu, podnosząc w tym boju w swym trzecim podejściu 97 kg. Rekord wyrównał Dawid Lisiak, podrzucając 133 kg. Ciężar ten atakował już w pierwszym swoim podejściu, udało mu się go jednak podnieść dopiero za drugim razem. Podjął też nieudaną, niestety, próbę podrzucenia 145 kg, po udanym zarzucie nie udało mu się jednak skutecznie wybić góry.
Wreszcie, poza zawodnikami, podziękowania i gratulacje należą się też trenerom – zarówno klubowym, jak i Kadr Narodowych, którzy skutecznie przygotowali swoich wychowanków do startu w imprezie rangi europejskiej i pomogli im w osiągnięciu sukcesów. Dwójka trenerów z LKS Budowlanych-Kucera Nowy Tomyśl, Marcin Lampe i Bartosz Malak, przygotowywali kadrę męską do lat 15 do fenomenalnych występów w Raszynie. Teraz nadszedł czas na krótki okres wypoczynku i podjęcie przygotowań do Mistrzostw Polski U15, które odbędą się w październiku.
fot. PZPC
autor: Hercog Jakub