Dzień 1, 4 listopada 2022 r.
Nowy Tomyśl ponownie stanął w centrum ciężarowych wydarzeń – rozpoczęły się bowiem Mistrzostwa Polski Seniorek i Seniorów. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki walczyli o medale i tytuły mistrzowskie na pomoście umiejscowionym w Powiatowym Centrum Sportu w Nowym Tomyślu. Pierwszego dnia rywalizacji byliśmy świadkami startów wszystkich kategorii kobiecych, a także kategorii do 73 kg mężczyzn.
Walkę o godzinie 10:30 rozpoczęły wspólnie panie z kategorii do 45 kg i do 49 kg. Wśród nich znalazły się dwie reprezentantki Wielkopolski – Paulina Kudłaszyk (LKS Budowlani-Kucera Nowy Tomyśl, kat. 45 kg) oraz Kornelia Fręśko (KS Promień Opalenica, kat. 49 kg). W rwaniu Paulina zaliczyła bezproblemowo wszystkie trzy podejścia, osiągając wynik 53 kg. Kornelia również dobrze się zaprezentowała, wyrywając 52 kg po dwóch zaliczonych próbach. W podrzucie zawodniczka Budowlanych podniosła 61 kg w drugim zaliczonym podejściu, co zapewniło jej 113 kg w dwuboju i brązowy medal w rwaniu, podrzucie i dwuboju. Niestety szczęście nie sprzyjało Korneli – zaliczyła tylko 67 kg i po nieudanym drugim podejściu zrezygnowała z trzeciego, łącznie osiągając wynik 120 kg w dwuboju i zajmując 5 miejsce. Zwycięstwo w kategorii do 45 kg należało do Sylwii Wawrzeczko (LKS Omega Kleszczów), a w kategorii do 49 kg – do Oliwii Drzazgi (UMLKS Radomsko)
Następnie z nieznacznym opóźnieniem wystartowały zawodniczki z kategorii do 55 kg. Tutaj rywalizację w rwaniu po zaciekłej walce zwyciężyła Oleksandra Lykhobytska (KPC Górnik Polkowice), podnosząc 76 kg. Zupełnie zdominowała ona też podrzut, zaliczając dwa podejścia, kończąc z wynikiem 94 kg, co dało 170 kg w dwuboju oraz zwycięstwo w kategorii.
W kolejnej grupie startowej, która stanowiła połączenie kategorii do 59 i 64 kg, nie zabrakło reprezentantek Wielkopolski. Startowały w niej Małgorzata Myjak (kat. 59 kg) i Agata Wylegała (kat. 64 kg) z LKS Budowlanych-Kucera Nowy Tomyśl, a także siostry Zuzanna (kat. 59 kg) i Maria Połka (kat. 64 kg) z KS Promienia Opalenica. Niestety, nie był to dobry dzień na dźwiganie dla pierwszej z zawodniczek reprezentujących LKS Budowlani-Kucera. Małgosia Myjak zaliczyła tylko pierwsze podejście w rwaniu, podnosząc 78 kg – za podejście to otrzymała srebrny medal w boju. Pomimo dramatycznej walki nie udało jej się jednak zaliczyć żadnego podejścia w podrzucie, przez co została wyłączona z klasyfikacji w dwuboju. Druga z reprezentantek Nowego Tomyśla w kategorii do 64 kg w fenomenalnym stylu zaliczyła wszystkich 6 podejść. Agata Wylegała wyrywając 72 kg i podrzucając 89 kg (które zostało uznane po rewizji werdyktu sędziowskiego przez jury) uzyskała 161 kg w dwuboju i 4 miejsce. Bardzo dobrze poradziły sobie zawodniczki KS Promień Opalenica. Obie zaliczyły po 4 podejścia. Zuzanna Połka wywalczyła brąz w rwaniu (72 kg) oraz srebro w podrzucie ( 90 kg) i w dwuboju (162 kg), za to Maria Połka zdobyła brąz w rwaniu (80 kg), podrzucie (100 kg) i dwuboju (180 kg).
Po tej grupie startowej nastąpiło oficjalne otwarcie mistrzostw. Uroczystość rozpoczęła się uhonorowaniem zmarłych w tym roku osobistości z polskiej rodziny ciężarowej przez minutę ciszy. Nastąpiło też przedstawienie komitetu honorowego mistrzostw oraz wręczenie przez wojewodę wielkopolskiego medali za różne osiągnięcia. Wśród wyróżnionych znalazł się prezes LKS Budowlanych-Kucera Nowy Tomyśl, Jerzy Nowak, który nagrodzony Złotą Odznaką za zasługi dla sportu nadaną przez Ministra Sportu i Turystyki. Głos zabrali wojewoda wielkopolski Michał Zieliński oraz prezes Budowlanych-Kucera Jerzy Nowak. Oficjele, wśród których znaleźli się prezes PZPC Waldemar Gospodarek, Starosta Nowotomyski Andrzej Wilkoński oraz właściciele firmy Kucera Logistics Group dokonali uroczystego otwarcia zawodów. Uhonorowano też długoletnich sponsorów Budowlanych – Piotra i Mateusza Całusów. Uroczystość zakończył występ artystyczny grupy tanecznej dziewcząt z Nowego Tomyśla.
Po otwarciu przyszedł czas na start jedynej kategorii męskiej tego dnia. Wśród zawodników w kat. 73 kg znajdował się sztangista LKS Budowlanych-Kucera Nowy Tomyśl – Piotr Kudłaszyk. Już po dwóch podejściach rwania zapewnił sobie złoty medal w tym boju z wynikiem 136 kg i zrezygnował on z trzeciego podejścia. Podobnie sytuacja wyglądała w podrzucie, gdzie po zaliczeniu 165 kg zrezygnował z trzeciego podejścia i uzyskując 301 kg w dwuboju oraz Mistrzostwo Polski we wszystkich bojach.
Nastąpił powrót do kategorii kobiecych. Walkę rozpoczęły zawodniczki w kategorii do 71 kg. Zabrakło w niej Wielkopolanek, ale za to wystartowały dwie inne znakomite sztangistki: Monika Marach (Tarpan Mrocza) i Martyna Dołęga (WLKS Nowe Iganie). W rwaniu zwycięska okazała się zawodniczka z Mroczy, podnosząc 97 kg w jedynym zaliczonym podejściu. Jednakże to Martyna Dołęga zwyciężyła w podrzucie wynikiem 114 kg, czym ustanowiła nowy rekord Polski w kategorii do 71 kg w grupie juniorek młodszych zarówno w tym boju, jak i w dwuboju (206 kg). Złoty medal i pierwsze miejsce w konkursie należało jednak do Moniki Marach z wynikiem 210 kg.
Przedostatnią grupę startową piątkowej rywalizacji stanowiły sztangistki kategorii do 76 kg i do 81 kg. W nich nie mogliśmy oglądać reprezentantek Wielkopolski, ale mimo to nowotomyska publiczność była świadkiem zaciekłej walki do samego zakończenia zmagań. I tak, w kategorii do 76 kg w każdym boju zwyciężyła zawodniczka Włókniarza Konstantynów Łódzk i- Maria Karolak (90 kg w rwaniu, 108 kg w podrzucie i 198 kg w dwuboju), a w kategorii do 81 kg Weronika Zielińska-Stubińska (AZS AWF Biała Podlaska) z wynikami 100 kg w rwaniu, 126 kg w podrzucie i 226 kg w dwuboju.
I wreszcie, jako ostatnie zaprezentowały się zawodniczki kategorii do 87 kg i powyżej 87 kg. Rwanie w kategorii do 87 kg zwyciężyła Agnieszka Zimróz (Znicz Biłgoraj) wynikiem 89 kg, a w kategorii powyżej 87 kg – zawodniczka Tytana Oława Kinga Kaczmarczyk (92 kg). Sytuacja w podrzucie wyglądała dokładnie tak samo. Obie zawodniczki zrezygnowały z ostatnich podejść. Zawodniczka z Biłgoraja podrzuciła 104 kg, a Kinga Kaczmarczyk – 115 kg. Ostatecznie uzyskały więc w dwuboju odpowiednio 193 kg i 207 kg i tytuły Mistrzyń Polski.
Pierwszy dzień zawodów zakończył się, więc bez większych przeszkód i z ustanowionymi nowymi rekordami Polski. Teraz oczekiwać należy na to, co przyniesie dzień drugi, gdzie swoje umiejętności zaprezentują mężczyźni w kategoriach wagowych od 55 kg do 102 kg. Gratulujemy wszystkim zawodniczkom i trenerom, a startującym zawodnikom życzymy jak najlepszych startów!
Dzień 2, 5 listopada 2022 r.
I oto wraz ze słońcem wschodzącym nad Powiatowym Centrum Sportu w Nowym Tomyślu rozpoczął się drugi dzień zmagań w Mistrzostwach Polski Seniorek i Seniorów. Dzień 5 listopada przyniósł ze sobą rywalizację mężczyzn w kategoriach od najniższych do kategorii do 102 kg.
Starty rozpoczęły się o godzinie 11 wraz z pierwszą grupą, składającą się z kategorii do 55 kg i do 61 kg. W tej grupie znalazł się jeden reprezentant Wielkopolski – startujący w kategorii do 61 kg Mikołaj Dach z KS Promień Opalenica. Zawodnik ten zajął drugie miejsce w rwaniu, podnosząc w drugim podejściu 95 kg. Nie zabrakło też wrażeń w kategorii do 55 kg – Maciej Gumuliński (MOS Opole) ustanowił bowiem nowy rekord Polski do lat 23 i seniorów w tym boju, wyrywając 93 kg. Podczas tejże rywalizacji Tomasz Żełem (KPC Górnik Polkowice) ustanowił też rekordy Polski do lat 17 (junior młodszych) i 20 (junior starszy), podnosząc 92 kg. Małe zamieszanie odnośnie przerwy między rwaniem a podrzutem nie przeszkodziło zawodnikom w dalszej rywalizacji. W podrzucie również byliśmy świadkami zaciekłej rywalizacji w obu kategoriach. W kategorii do 55 kg w podrzucie zwyciężył Tomasz Komorowski (MOS Opole), a w dwuboju Maciej Gumuliński z wynikiem 199 kg. Mikołaj Dach z Opalenicy w pięknym stylu zaliczył wszystkie trzy podejścia, zdobywając złoto zarówno w podrzucie (126 kg), jak i w dwuboju (221 kg) w kategorii do 61 kg.
W kolejnej kategorii – do 67 kg – nie zabrakło Wielkopolan. Znaleźli się w niej Adrian Krupa (LKS Budowlani-Kucera Nowy Tomyśl), Kacper Dach (KS Promień Opalenica) i Szymon Rotnicki (GKS Zamek Gołańcz). Reprezentant Opalenicy w pięknym stylu zaliczył trzy podejścia, wyrywając ostatecznie 95 kg. Również Adrian Krupa zaliczył wszystkie swoje próby, w ostatnim podejściu po rewizji werdyktu sędziowskiego przez jury podniósł 105 kg, czym ustanowił nowy rekord Polski do lat 15 (młodzików). Rwanie zwyciężył Szymon Rotnicki, w ostatnim podejściu podnosząc 125 kg. Szymon atakował rekord Polski Seniorów w rwaniu (132 kg), próba jednak okazała się nieudana. W podrzucie Kacper Dach również dał fenomenalny pokaz umiejętności, ponownie zaliczając wszystkie podejścia i kończąc zawody z wynikiem 115 kg w podrzucie i 210 kg w dwuboju. Adrian Krupa zaliczył dwa podejścia, zaliczając ciężar 125 kg i atakując w trzecim podejściu rekord w dwuboju, co niestety się nie udało. Zawodnik zakończył walkę z wynikiem 230 kg. Za to Szymon Rotnicki podniósł po dwóch podejściach ciężar 141 kg. Podrzut wygrał Marek Komorowski wynikiem 142 kg, a dwubój – reprezentant Gołańczy z rezultatem 266 kg. Adrian Krupa zakończył konkurs na miejscu 7, a Kacper Dach na 8.
Trzecią tego dnia grupę startową stanowili zawodnicy kategorii do 81 kg, wśród których znajdował się zawodnik LKS Budowlanych-Kucera Nowy Tomyśl – Dominik Sieńko. Bezproblemowo wyrwał on 120 kg, a następnie w trzecim podejściu zaliczył ciężar 125 kg. Rwanie wygrał Łukasz Łęgowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz) z wynikiem 137 kg. Po zaciętej walce reprezentant Nowego Tomyśla zaliczył dwa podejścia i dzięki podrzuceniu 164 kg zajął drugie miejsce w tym boju i czwarte miejsce w dwuboju z wynikiem 292 kg.
Następną grupę stanowiło połączenie kategorii do 89 kg i do 96 kg. Rywalizował w niej zawodnik LKS Budowlanych-Kucera Nowy Tomyśl – startujący w kategorii do 96 kg – Kacper Dziamski. Sztangista zaliczył dwa podejścia rwania, podnosząc 122 kg bez większego problemu. Zwycięzcą rwania w kategorii do 89 kg został Michał Jaworski (Mazovia Ciechanów) z wynikiem 143 kg, w kategorii do 96 kg – zawodnik KPC Górnik Polkowice Patryk Sawulski (156 kg). Niestety, dla Kacpra nie był to dobry dzień na podrzut. Zaliczył tylko pierwsze podejście (155 kg), w drugim nie będąc w stanie zarzucić sztangi, a w trzecim – skutecznie wybić góry (161 kg). Przekreśliło to plany zawodnika na pobicie rekordu Polski do lat 17 (rekord w podrzucie wciąż wynosi 168 kg) i pozwoliło na zajęcie 5 miejsca w dwuboju z wynikiem 277 kg. Podrzut i dwubój w kategorii do 89 kg wygrał Michał Jaworski (175 kg w podrzucie, 318 kg w dwuboju). Za to zwycięstwo w podrzucie i dwuboju w kategorii do 96 kg należało do Pawła Kulika (Budowlani Opole).
Ostatnią tego dnia grupę stanowiła kategoria do 102 kg, w której swoje umiejętności zaprezentował zarówno zawodnik, jak i trener LKS Budowlanych-Kucera Nowy Tomyś l- Bartosz Malak. Bez problemu zaliczył dwa podejścia w rwaniu, uległ jednak ciężarowi w trzecim i zakończył ten bój z rezultatem 110 kg. Rwanie wygrał Daniel Goljasz (Wisła Puławy) po podniesieniu ciężaru 157 kg. W podrzucie pomimo nieco ciężkiego zarzutu Bartosz zaliczył 132 kg w pierwszym podejściu i za drugim razie po zaciekłej walce w zarzucie skutecznie wybił w górę sztangę o wadze 137 kg, co łącznie dało mu rezultat 247 kg w dwuboju i 6 miejsce w klasyfikacji końcowej. Zwycięstwo w podrzucie i dwuboju należało do Daniela Goljasza (198 kg i 355 kg). W tej rywalizacji byliśmy również świadkami pobicia własnego rekordu Polski do lat 23 (Młodzieżowców) przez Jakuba Michalskiego (KPC Górnik Polkowice), który wcześniej wynosił 190 kg, a obecnie – 191 kg.
Jak więc widać drugi dzień mistrzostw przyniósł nam wiele emocjonujących wydarzeń. Na uwznioślenie szczególnie zasługują zdobyte przez Mikołaja Dach, Szymona Rotnickiego i Dominika Sieńko medale, a także udane próby pobicia rekordów Polski. Nowe rekordy Wielkopolski ustanowili Kacper Dziamski (kat. 96 kg, podrzut 155 kg, dwubój 277 kg) oraz Bartosz Malak (kat. 102 kg, podrzut 137 kg, dwubój 247 kg). Pozostało, więc tylko czekać na ostatni dzień zawodów z nadzieją, że starty ostatnich dwóch kategorii (do 109 kg i powyżej 109 kg) przyniosą równie owocne wyniki. Na razie jednak wszystkim zawodnikom i trenerom należą się podziękowania i gratulacje, a startującym w niedziele – życzenia powodzenia!
Dzień 3, 6 listopada 2022 r.
I tak oto 6 listopada w Powiatowym Centrum Sportu w Nowym Tomyślu wystartowała ostatnia grupa zawodników, którą stanowili mężczyźni w kategorii do 109 kg, a także w superciężkiej kategorii powyżej 109 kg. Pomimo braku w tej grupie reprezentantów Wielkopolski obfitowała ona w innych wyśmienitych sztangistów, którzy dostarczyli nowotomyskiej publiczności niezastąpionych wrażeń. W samym rwaniu rywalizacja rozpoczęła się od 135 kg, a najwyższy ciężar w kategorii do 109 kg wyniósł 174 kg i należał do Jarosława Samoraja (Budowlani Opole), a w kategorii superciężkiej – do Arkadiusza Michalskiego (165 kg), również będącego reprezentantem Budowlanych Opole. Ci sami zawodnicy triumfowali w podrzucie i dwuboju w swoich kategoriach. Jarosław Samoraj podrzucił 205 kg w drugim podejściu, co dało łączny rezultat 379 kg, a Arkadiusz Michalski po spaleniu w drugim podejściu ciężaru 212 kg w trzecim skutecznie wybił w górę ze sztangą o zatrważającej masie 222 kg, dzięki czemu osiągnął 387 kg w dwuboju.
I kiedy na pomoście startowym umilkły odgłosy sztangi i wysiłku zawodników, przyszedł czas na podsumowanie zawodów. Najlepszą zawodniczką według punktacji Sinclair`a okazała się Weronika Zielińska-Stubińska (AZS-AWF Biała Podlaska) z wynikiem 262,58 pkt. Na podium obok niej stanęły Monika Marach (Tarpan Mrocza; 261,59 pkt) i Martyna Dołęga (WLKS Nowe Iganie; 256,41 pkt), a wśród Wielkopolanek najwyższe 8 miejsce zajęła Maria Połka (KS Promień Opalenica), która uzyskała 240,90 pkt. Wśród mężczyzn klasyfikację zdominowali Budowlani Opole: pierwszy był Arkadiusz Michalski (409,38 pkt), a drugi Jarosław Samoraj (408,50). Trzecie miejsce należało do Daniela Goljasza (Wisła Puławy) z rezultatem 395,56 pkt, a na 4 miejscu znalazł się zawodnik LKS Budowlanych-Kucera Nowy Tomyśl – Piotr Kudłaszyk, który zgromadził 387,30 pkt.
Poza walką indywidualną zawodników prowadzona też była rywalizacja klubowa i wojewódzka. I tak, podium w klasyfikacji klubowej ponownie należało do Opola – pierwsze miejsce zajęli Budowlani Opole, a trzecie – MOS Opole. Środkowe miejsce podium zajął KPC Górnik Polkowice, a najbardziej nielubiane czwarte Miejsce – LKS Budowlani-Kucera Nowy Tomyśl. KS Promień Opalenica zajął 9 miejsce, a GKS Zamek Gołańcz – 15. W klasyfikacji wojewódzkiej zwyciężyła Lubelskie z wynikiem 381 pkt. Drugie miejsce zajęło województwo Dolnośląskie (344 pkt), a trzecie – Opolskie (316 pkt). Wielkopolska w tej klasyfikacji wywalczyła 5 lokatę z rezultatem 253 pkt.
Nie pozostało więc nic innego, jak pogratulować i podziękować. Pogratulować wszystkim zawodnikom i zawodniczkom, trenerom, fizjoterapeutom i zespołom szkoleniowym, ponieważ to ich wspólny wysiłek umożliwili wszystkie osiągnięte sukcesy. Trzeba też podziękować sędziom, oficjelom, obsłudze technicznej zawodów, fotoreporterom, przedstawicielom mediów, obsłudze pomostu, wolontariuszom, a także publiczności i wszystkim, którzy w jakimkolwiek stopniu przyczynili się do organizacji tego wspaniałego wydarzenia. Zakończone Mistrzostwa Polski pozwoliły na ocenę osobistych dokonań zawodników, a także ogólnego stanu przygotowań polskich sztangistów przed Mistrzostwami Świata w Kolumbii – i zdecydowanie jest to ocena pozytywna. A więc, raz jeszcze – gratulujemy, dziękujemy i na razie się żegnamy!
fot. Dziamski Andrzej, Nowak Paulina
autor: Hercog Jakub